Nasıl Muayene Olurum?
02 Ekim 2023

Hastalar müracaatlarını; Sağlık Bakanlığı’ nın ALO 182 çağrı merkezi, MHRS web sitesi (https://www.mhrs.gov.tr), MHRS mobil uygulaması üzerinden randevu alıp gerçekleştirebilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, evlendirme cüzdanı, pasaport veya verilmiş ise kurum sağlık kartı belgelerinden biri ile kimlik tespiti yapılır.

Hasta, hekim seçme hakkına sahiptir.

Kurumumuza başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendirilmiş karşılama, danışma ve yönlendirme personelleri yardımcı olurlar.

Randevu kayıtları, ilgili polikliniğin tıbbi sekreteri tarafından yapılır.

Kayıt işlemleri için randevu saatinden 30 dk. önce hastaneye geliniz. Kayıt görevlilerinin sorduğu T.C. kimlik numarasını, adres ve telefon bilgilerini tam ve doğru olarak vermeniz size daha kaliteli hizmet sunmamız ve geri bildirimde bulunabilmemiz için önemlidir.

MHRS den alınarak hastanemize ilk defa gelen hastaların ilgili poliklinik sekreterine başvurarak ilk kez hastanemize geldiğinin bilgisinin verilmesi gerekmektedir.

Kayıt sonrasında size; üzerinde adınız, soyadınız, gideceğiniz poliklinik ve poliklinikte kaçıncı sırada olduğunuz gösteren barkot verilecektir. Barkotla birlikte muayene olacağınız polikliniğe gidiniz ve hasta çağrı ekranından isminizi ve sıra numaranızı takip ediniz. Randevu sıranızı beklerken lütfen poliklinik önünde yüksek sesle konuşmayınız. Muayene sırasında cep telefonunuzu sessiz konumda bulundurunuz veya kapatınız.

Adını açıklamak istemeyen hastalarımızın talebi doğrultusunda rumuz verilerek hasta bilgileri sisteme kayıt edilmektedir.

Acil vakalar (ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma vb. durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılması gerektiğine hekim tarafından karar verilen vakalar), engelliler, hamileler, 65 yaş üzeri hastalar, 7 yaşından küçük çocuklar, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gazilerin kayıt önceliği bulunmaktadır.

Ücretli muayene olacaksanız (sosyal güvenceniz yoksa) poliklinikten sıranızı alıp Ücretli Vezne Bölümü’ne giderek muayene ücretini yatırınız ve size verilen evrakla muayene olacağınız poliklinik bekleme salonunda sıranızın gelmesini bekleyiniz. Muayene işleminden sonra eğer tetkik istenmişse veya konsültasyon için başka bir polikliniğe yönlendirilmişseniz yine Ücretli Vezne Bölümü’ne giderek gerekli ücreti yatırmanız gerekmektedir. Daha sonra ilgili bölümde işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.