Çocuk Yanık Ünitesi
19 Ocak 2024

SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ
ŞİŞLİ HAMİDİYE ETFAL EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ
ÇOCUK YANIK ÜNİTESİ

Çocuk Yanık Ünitesi

 

TarihçeBaşa Dön ^

Çocuk Yanık ünitemiz 1988 yılında, İstanbul ili ve Marmara bölgesinin yanık yatağı ihtiyacı göz önüne alınarak, Çocuk Cerrahisi Kliniğine bağlı bir alt birim olarak kurulmuş ve kurulduğu günden bu yana Çocuk Cerrahisi Kliniğinin uzman ve asistan kadroları tarafından kesintisiz hizmet vermeye devam etmektedir. 

KliniğimizBaşa Dön ^

Yanık Ünitesi; Sağlık tesisinin idari ve tıbbi bütünlüğü içerisinde yer alan ancak, diğer birimlerden izole edilmiş, asgari sterilizasyon şartlarının oluşturulduğu, yatarak tedavisi gereken yanık hastalarının bakım ve tedavilerinin sağlandığı yanık tedavi birimidir. Yanık üniteleri kendinden daha büyük birimler olan yanık merkezlerinden farklı olarak bünyesinde yoğun bakım bulundurmazlar ve ağır yanıklar değil, orta düzeydeki yanıkların tedavisi yapılmak üzere planlanmıştır. Çocuk Yanık ünitelerinde genel olarak, riski arttıran durumların olmadığı %20’den az 2. derece yanık veya %10’dan az 3. derece yanıklara hizmet verilmektedir.

Çocuk yanık ünitesi, yatan hastaların bulunduğu binada, acilin bulunduğu 2. Bodrum katında hizmet vermektedir. Yanık ünitemizde, içerisinde banyo tuvalet olan, tek kişilik odalardan oluşan, 5 yanık yatağımız bulunmaktadır.

Hastanemiz poliklinik binasında, 3. Kat çocuk cerrahisi kliniklerinin bulunduğu alanda, yanık polikliniği yapılmaktadır. Yanık polikliniğinde ayaktan takip edilen yanık hastalarının takip tedavi ve pansumanları yapılmaktadır. Mesai saatleri dışında oluşan acil yanık hastaları ise acil servise başvurmaları halinde, buradan yanık ünitesine gönderilerek tedavileri yapılmaktadır.

Yanık ünitemizde 2023 yılı içerisinde 104 hasta yatarak tedavi edilmiş, 2560 poliklinik hizmeti ve bunların yanı sıra 803 acil yanık başvurusu kabul edilmiştir.

KadromuzBaşa Dön ^

Akademik Kadro

Prof. Dr. Çetin Ali Karadağ (Yanık Ünitesi Sorumlu Hekim)

Prof. Dr. Abdullah Yıldız

Doç. Dr. Mesut Demir

Op. Dr. Nihat Sever

Op. Dr. Meltem Kaba

Çocuk Yanık Ünitesi Asistan Hekim kadromuz

As. Dr. Serkan Odabaşı

As. Dr. Şeyma Demirci

As. Dr. Ceylan Hamzaoğlu

As. Dr. İlayda Ser

As. Dr. Hatice Kübra Gegez

As. Dr. Tuğba Alpcenan Kurt

As. Dr. Kübra Ertürk

As. Dr. Dilara Neşra Temel

As. Dr. Zeynab Mirhashimli


Çocuk Yanık Ünitesi Hemşire Kadromuz

Kadir Arıyel (Sorumlu Hemşire)

Tuğçe Arslan Türk

Zafer Us

Halime Aslan

Safigül Şahin Bilge

Sibel Paşaoğlu Şahin

 

Veri Giriş Elemanlarımız

Mehmet Berkan Sezer (Klinik)

Beyza Ardıç (Poliklinik)


Personellerimiz

Selime Genç

 Tenzile Alp  

İletişimBaşa Dön ^